Lesklá kuchyňa alebo matná kuchynská linka? 5 najčastejších mýtov!

Nezaradené

09. novembra 2022

Lesk alebo mat? 5 najčastejších mýtov!

Jednou z najčastejších otázok o povrchovej úprave kuchynských skriniek je odveký: lesklé alebo matné? Veľmi dôležitá otázka, ktorá je však opradená mnohými mýtami. Dá sa teda jednoznačne určiť, či je lepšia lesklá alebo matná? Myslím, že nie. 🙂 Pokúsim sa však rozlúsknuť najčastejšie mýty a skutočné rozdiely. Takže lesklá alebo matná kuchynská linka? Čítajte!

Matná kuchyňa alebo lesklá kuchynská linka? 5 populárnych mýtov!

1. Odtlačky prstov na lesklej kuchyni!

Pri našich zákazníkoch sa často stretávame s názorom: ,,Len nie lesklú kuchyňu, bude tam vidieť každý odtlačok!“ Odtlačky a fľaky na čelách kuchynských skriniek bývajú mastné. 😉 Znamená to, že sa lesknú a teda odrážajú svetlo. Preto môže byť lesk ešte menej viditeľný ako na podložke. Keď však hovoríme o našom mýte ako celku, domnievam sa, že na oboch materiáloch sú viditeľné odtlačky, preto je nesprávne tvrdiť, že sa to týka len lesku.

2. Na lesklej kuchyni zostávajú šmuhy!

V prípade kuchynských dvierok z lakovanej MDF, či už v lesku alebo matnom prevedení, je princíp rovnaký – predné strany utierajte do sucha a potom nie sú žiadne šmuhy. V tomto mýte je však zrnko pravdy.
Ako som už spomínala, dvierka môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sa viac či menej ľahko čistia. Jedným z ľahšie čistiteľných materiálov je laminát. Ide o materiál, ktorý sa senzačne čistí, a ktorý sa najčastejšie vyskytuje v hladkom prevedení alebo v jemnej štruktúre  pripomínajúcej pomarančovú kôru.

Ak teda porovnáme matné laminované čelá s čelami lakovanými do lesku alebo zo skla, matná rozhodne vyhráva. Buďme však presní – nevyhráva prevedenie, ale laminát 🙂

3. Matná kuchyňa je odolnejšia voči poškriabaniu!

Ak porovnáme rovnaké materiály, spôsob ich spracovania neovplyvňuje mechanické vlastnosti použitého laku. Až na výnimky – vtedy to ovplyvňuje 🙂
Pri laminátoch sú však už značné rozdiely. Lesklé laminátové predné strany sú materiálom oveľa menej odolným voči poškriabaniu vonkajšej vrstvy ako ich matný náprotivok. Lesklý laminát je totiž z vonkajšej strany pokrytý lesklou vrstvou, ktorá je veľmi náchylná na poškriabanie.

4. Všetko vidíte v lesku!

Ak zhrnieme tri predchádzajúce mýty, vynorí sa známe: „všetko je viditeľné v lesku“. A vidno len odraz svetla 😉
Svetlo v interiéri hrá veľmi dôležitú úlohu a správne rozmiestnenie svetelných zdrojov dokáže zdôrazniť výhody aj nevýhody nášho interiéru. V tomto kontexte sa lesklá kuchyňa javí ako zlá voľba.
Ak pri pohľade na predné strany vidíme, že sa v nich odráža zdroj svetla, vidíme na povrchu každú nerovnosť, defekty, mikro škrabance, veľké škrabance a odtlačky prstov. Pri menej kvalitných lesklých lakovaných predných plochách budú viditeľné stopy po ručnom leštení alebo iné drobné škrabance.

Preto je tento mýtus polovičný. Pretože by sme to nemali spájať priamo s viditeľnými nečistotami, pretože tie budú viditeľné proti svetlu na akomkoľvek materiáli. Je však pravdou, že lesklé materiály zreteľnejšie vykazujú prípadné povrchové chyby a technické nedostatky.

5. Čierna kuchyňa iba matná!

Ak túžite po čiernej kuchynskej linke, tak iba v matnej! Alebo len v lesku, záleží od toho, koho sa pýtate. 🙂

Čiernu farbu spomínam preto, lebo je najkontroverznejšia pri otázke o jedinom a správnom prevedení. Neexistuje však nič také ako farba priradená lesklej alebo matnej povrchovej úprave.
Samozrejme, štýl nášho interiéru často naznačuje typ povrchovej úpravy. Absolútne nič nám však nebráni porušiť vzor a vybrať si presne ten typ, ktorý sa nám v danej farbe najviac hodí.

Spôsob vnímania farieb v rôznych povrchových úpravách je niečo úplne subjektívne, takže ako som písala hneď na začiatku, pri výbere typu povrchovej úpravy sa oplatí riadiť sa srdcom.

Akú kuchynskú linku si teda vybrať?

Lesk a mat sú len typy finálnej úpravy a trvanlivosť samotného materiálu ovplyvňuje oveľa viac faktorov. Preto, ak vám niekto začne vysvetľovať teórie o nadradenosti jedného nad druhým, vždy sa pýtajte, o aký materiál ide.

Osobne si myslím, že nezáleží ani tak na type povrchovej úpravy, ako na jej kvalite. S najkrajšou prednou stranou, z ktorej sa olupuje farba, sa totiž nedá nič robiť. A čo uprednostňujete Vy? Matná kuchyňa alebo lesklá?

Pridaj komentár