Obnovenie kuchynskej dosky

NovinkyTipy a triky do kuchyne

03. apríla 2023

Obnovenie kuchynskej dosky

Kuchynská linka Eko White 3

V tomto článku sa dozviete, ako obnoviť kuchynskú dosku, skrinku či vymeniť rukoväť. Je vaša kuchynská doska stará a opotrebovaná? Nemusíte ju hneď vymieňať a kupovať novú. Môžete jej dať druhý život pomerne jednoduchým spôsobom a za nízku cenu.

Obnov kuchynskú dosku je možné a zvládnete to aj svojpomocne. Obnoviť pracovnú dosku je oveľa lacnejšie a ekologickejšie riešenie ako kúpa novej. Technika renovácie závisí od materiálu, z ktorého jsa doska vyrába.

Ako obnoviť drevenú kuchynskú dosku?

Drevené kuchynské dosky sú krásne a jedinečné, no bohužiaľ neznášajú vysoké teploty, čistiace prostriedky ani kontakt s ostrými doplnkami. Ich odolnosť voči vode závisí od druhu dreva použitého na výrobu vrchnej časti. Sú tiež drahé. Preto, keď je takáto doska poškodená, stojí za to ju obnoviť. Ide o materiál, ktorý sa ľahko renovuje.

Kategória Pracovné dosky – VeraKuchyne.sk | Kuchynské linkyhttps://verakuchyne.sk/kategoria-produktu/doplnky-ku-kuchynskej-linke/pracovne-dosky/

Najjednoduchším spôsobom je olejovanie. Najprv povrch prebrúste a oprášte, potom votrite špeciálnym olejom na drevené pracovné dosky. Olejovanie treba pravidelne opakovať (až 3x ročne). Tento spôsob renovácie dokonale osvieži vašu pracovnú dosku a zvýrazní kresbu dreva.

Vrstvu laku môžete dať aj na drevenú kuchynskú dosku. Pred nanášaním pripravte drevo ako v prípade olejovania a následne povrch prelakujte lakom podľa pokynov výrobcu. Drevený vrch môžete tiež pokryť lakom. Pamätajte však, že tento typ povlaku mierne zmení farbu pracovnej dosky.

Pracovná doska Dub Lancelot (38mm) 1
Kukynské linky e-shop, kuchynský nábytok, kuchynské skrinkyhttps://verakuchyne.sk/obchod/doplnky-ku-kuchynskej-linke/pracovne-dosky/pracovna-doska-dub-lancelot-28-mm/

Ako obnoviť kuchynskú dosku z drevotriesky.

Ako obnoviť laminátovú kuchynskú dosku.

Tieto typy pracovných dosiek sú pomerne lacné, ale to neznamená, že si nemôžete nájsť čas na ich obnovu. Najjednoduchším riešením bude natrieť ho. Alkydový smalt funguje najlepšie. Pred natieraním je však potrebné dosku dôkladne vyčistiť a zmatniť. Ďalším spôsobom, ako obnoviť dosku z drevotriesky, je pokryť ju vodeodolnou fóliou. Pred nanesením dôkladne očistite povrch pracovnej dosky a odmastite ju.

Mimoriadne obľúbené sú laminátové kuchynské dosky. Niet sa čomu čudovať, sú celkom lacné, odolné a odolné voči vysokým teplotám. Tieto typy dosiek sa však renovujú pomerne ťažko. Takže ak má vaša pracovná doska hlboké škrabance alebo dutiny, je lepšie ju vymeniť. Kedy a ako obnoviť laminátovú kuchynskú dosku? V prípade poškodenia kresby alebo vzhľadu škvŕn je možné vrch natrieť špeciálnou farbou na tento typ materiálu alebo lakom na povrchy podobné drevu. Môžete ho potiahnuť aj špeciálnou dyhou.

Pracovná doska Biela 1

Ako obnoviť kamennú kuchynskú dosku.

Kamenné dosky sú mimoriadne odolné a krásne. Je to tiež najdrahší materiál na použitie na doskách. Na rozdiel od vzhľadu sa ľahko renovuje, takže v prípade akéhokoľvek poškodenia mu rýchlo prinavrátite krásny vzhľad. Poškodené miesto stačí obrúsiť brúskou, aby získalo svoje niekdajšie čaro. Ako obnoviť kamennú kuchynskú dosku, keď sa objavia dutiny? Môžete ich vyplniť špeciálnym tmelom.

Renovácia kuchynskej skrinky.


Rýchly a lacný spôsob premeny kuchynského nábytku. Rekonštrukcia kuchyne, na rozdiel od zdania, nemusí byť spojená s vysokými nákladmi. Dajte druhý život starým skrinkám. Obnova mierne opotrebovaného nábytku je veľmi ekonomické riešenie a efekt vás možno prekvapí.

Kuchynská linka Lora MDF klasik

Nábytok v kuchyni je obzvlášť náchylný na zničenie. Sú silne využívané, mnohokrát denne sa otvárajú a zatvárajú, sú vystavené vlhkosti a horúcej pare. Mechanickému poškodeniu sú vystavené aj pri príprave jedál. Niet divu, že sa rýchlo zhoršujú. Renovácia je vhodný čas aj na zmenu vizuálneho vzhľadu nábytku.

Kým sa však rozhodnete pre výmenu všetkých skríň, s čím sú spojené vysoké náklady a veľká rekonštrukcia, zhodnoťte technický stav skríň. Starostlivo preskúmajte telá a predné strany. Môže sa ukázať, že stačí urobiť mierny facelift, aby kuchyňa vyzerala ako nová.

Ak sú korpusy skriniek v dobrom stave a poškodené sú iba čelá – môžeme vymeniť len čela kuchynského nábytku, čím sa znížujú náklady na renováciu. Okrem toho v tomto prípade nemusíte výrobky a príslušenstvo ani vyberať zo skriniek! Hotové čelá sú dostupné na predaj (prispôsobené typickým rozmerom skriniek) alebo sa objednávajú na konkrétny rozmer v spoločnosti, kde sa predávajú nábytkové dosky. Ich výber je veľmi veľký – to platí pre farbu aj povrchovú úpravu.

Lepenie predných dielov

V prípade nábytkových čiel s hladkým povrchom môžete namiesto výmeny čiel kuchynského nábytku zabaliť. Na tento účel sa používa samolepiaca dyha. Výber materiálov je obrovský. Môžete si vybrať z mnohých jednoliatych farieb, ako aj imitácie rôznych materiálov. Dyhovanie čela nábytku sa musí vykonávať na čistom a suchom povrchu. Pred začatím práce sa oplatí odstrániť prednú časť – uľahčí to prácu. Pri lepení venujte zvláštnu pozornosť rovnomernému naneseniu dyhy. Musí tesne priliehať k zemi.

Dobrý nápad na obnovu kuchynského nábytku je natrieť ho. Môžete natrieť celé skrinky (čelá aj korpusy) alebo sa obmedziť len na lakovanie čiel kuchynského nábytku. Pred kúpou farby si u predajcu overte, či je výrobok na tento účel určený. Ak renovujete len čelá, pred začatím prác ich odmontujte. Odskrutkujte aj rukoväte. Potom povrch očistite (môžete ho aj prebrúsiť – ak to materiál dovolí), odmastiť a začať maľovať.

Výmena rukoväte

Najjednoduchší a najlacnejší postup, ktorý môžete urobiť, je výmena kľučiek. Správne vybrané môžu dať skrinkám nový štýl. Stačí odskrutkovať staré rukoväte a na ich miesto pripevniť nové.

úchytka
úchytka

Maľovanie drevených povrchov

V prípade poškodených drevených čelách ich povrch prebrúste a v prípade farebného nábytku odstráňte starý náter (kým sa neobjaví surovina). Na maľovanie drevených povrchov použite široký štetec. Vykonajte pohyby v smere zrna. Keď náter zaschne, oplatí sa naniesť ďalšiu vrstvu.

Pridaj komentár