Ako sa starať o kuchynský riad.

NovinkyTipy a triky do kuchyne

20. septembra 2023

V dnešnej dobe máme veľké množstvo riadov na výber z rôznych materiálov. Správna starostlivosť o kuchynský riad je dôležitá pre zachovanie jeho vzhľadu a funkčnosti. Pripravili sme si pre vás zopár tipov ako zachovať riad v dobrom stave.

Tu sú niektoré tipy na to, ako sa správne starať o rôzne druhy riadu:

  1. Porcelánový a keramický riad: Ručné umývanie je najlepšou voľbou na zachovanie ich lesku. Použite mäkkú hubku alebo štetec a neagresívny mydlový roztok. Vyvarujte sa použitiu drsných abrazívnych prostriedkov na umývanie, ktoré by mohli poškodiť povrch. Porcelánový a keramický riad je citlivý na praskliny pri rýchlych teplotných zmenách, preto sa snažte vyhýbať rýchlemu ochladzovaniu horúcich riadov v studenej vode.
  2. Nerezový riad: Na umývanie používajte mäkkú hubku alebo štetec a teplú mydlovú vodu. Po umytí dôkladne opláchnite a osušte, aby sa zabránilo vodným škvrnám a šmuhám. Vyvarujte sa použitiu drsných abrazívnych húb alebo prostriedkov, ktoré by mohli poškodiť nerezový povrch.
  3. Sklenený riad: Sklenený riad môžete umývať v umývačke riadu, ale uistite sa, že je dostatočne odolný voči teplotným zmenám a umývacej chemickej látke v umývačke. Ak umývate ručne, použite mäkkú hubku a teplú vodu s mydlom. Vyvarujte sa rýchlym teplotným zmenám, napríklad prechodu z horúcej na studenú vodu, aby ste zabránili prasknutiu skla.
  4. Riad s nelepivým povrchom: Pred umývaním riadu s nelepivým povrchom prečítajte si pokyny výrobcu, pretože niektoré povrchy môžu byť citlivé na určité čistidlá a nástroje. Použite mäkkú hubku alebo štetec, aby ste zabránili poškriabaniu povrchu. Nepoužívajte kovové alebo drsné nástroje, ktoré by mohli povrch poškodiť.
  5. Drevený riad: Drevený riad umývajte rýchlo teplou vodou a mierne mydlom, potom ho dôkladne osušte. Drevo by nemalo byť ponořené do vody na dlhší čas, pretože môže napučať alebo poškodiť sa. Občas ošetrujte drevo potravinovým olejom, aby sa predĺžila jeho životnosť a zachovala sa jeho krása.

Pri starostlivosti o riad je dôležité nielen dodržiavať tieto rady, ale aj dbať na preventívne opatrenia, ako je predchádzanie prelomeniu alebo poškodeniu riadu.


Dodržiavajte pokyny výrobcu a starajte sa o svoj riad s láskou, aby vám slúžil dlho a dobre.

VeraKuchyne.sk

Pridaj komentár