Najpopulárnejšie kuchynské štýly.

Nezaradené

08. septembra 2022

Aký štýl kuchyne je trendy?

Dnešná kuchyňa sa stal priestorom pre mnohé úvahy a voľby. Keď nemusíme stáť hodiny v rade, aby sme dostali poličku či skrinku, rovnakú ako mnohí pred Vami, môžeme sa rozhodnúť, čo a kam do kuchyne dáme.
Snaha o slobodu vo vyjadrovaní vlastnej osobnosti má za následok odmietanie tradičných princípov a dizajnových vzorov v prospech mimoriadnych riešení. Súčasné trendy ponúkajú široké možnosti dizajnu. Producenti sa snažia predbiehať jeden druhého v nových nápadoch. Nebojme sa zariaďovať jednotlivé interiéry. Koniec koncov, sú to naše domy, takže najdôležitejšie je, aby ich výzdoba bola v súlade s našimi preferenciami. Nevytvárame interiér na to, aby sme ho vystavovali názorom iných, pretože naraz sa nedá vyhovieť všetkým vkusom. V prvom rade by sme sa vo vlastnom dome mali cítiť príjemne. Dizajn by mal vychádzať z farieb, ktoré máme radi, v ktorých sa cítime dobre a nie propagovaných v katalógoch. Pri hľadaní inšpirácie si prezeráme desiatky časopisov a webových stránok na internete. Sme stratení v množstve informácií, ktoré nám boli poskytnuté. Už na začiatku vyvstáva základný problém: čo si vybrať? Rozhodnime sa pre jeden konkrétny štýl. Každý trend má však svoje vlastné charakteristiky.

Kuchyňa v tradičnom štýle

Usporiadanie kuchyne je investíciou na dlhé roky. Tradičné štýly nikdy nevyjdú z módy. Klasika je nadčasová na rozdiel od avantgardných nápadov, ktoré môžu rýchlo nudiť. Takáto kuchyňa obstojí v skúške časom víťazne. Kuchyňa zariadená v klasickom štýle bude vždy módna, pretože jej prednosťou je nadčasovosť. Najtradičnejší je rustikálny štýl. Tvorcovia tohto smeru sa odvolávajú na danú kultúru. Zdá sa, že kuchyne boli obývané roky. Tento štýl vnáša do interiéru teplú a idylickú atmosféru. Zameriava sa na zdôraznenie prirodzenej krásy dreva. Vyznačuje sa dreveným nábytkom zdobeným frézami, pilastrami a rímsami. Niekedy sú dvere nerovnomerne zafarbené a utreté, aby vyzerali staré a opotrebované. Presklené skrinky sú často zdobené vitrážou. Vo veľkých kuchyniach môžete dvierka pripevniť aj na tehlové steny s dlažbou. V takýchto štylizáciách môžu byť pracovné dosky obložené aj keramickým obkladom. Do rustikálnej kuchyne sa najlepšie hodia domáce spotrebiče po vzore starých spotrebičov. Štylizovaný digestor s drevom vyzerá veľmi dobre. Skvele v ňom vyzerajú príborníky a skrinky.


Rustikálny interiér je možné doplniť mosadznými detailmi, porcelánom, obrázkami s kvetinovými motívmi, farebnými závesmi a kvetmi. Kuchyňa v klasickom štýle je zdobená hrncami, nádobami a babičkinými zaváracími dózami, ktoré stoja na vrchu. Klasika funguje najlepšie na veľkej ploche.

Kuchyňa v provensálskom štýle

Tento štýl pochádza z južného Francúzska, z Provensálska. „Plná čipky a strihaných záclon, dokáže vás úplne uchvátiť“. Idylickú atmosféru v štýle pripomínajúcom „časy našich prababičiek“ vytvárajú prírodné materiály, jednoduché formy a teplé farby zeme a šafranu. Inšpirácia pochádza z prírody. Dominuje mu béžová a biela. V provensálskom štýle sú dvierka kuchynských skriniek zvyčajne vyrobené z prírodného dreva s dekoratívnymi vitrážovými tabuľami. Nábytok je zvyčajne biely a ecru. Steny sú pokryté malými dlaždicami (10×10) v slnečných farbách. Tradičné kuchynské skrinky v provensálskom štýle možno nahradiť murovanými skrinkami s jednoduchými, maľovanými čelami alebo látkovými závesmi. Niekedy je nábytok zdobený ručne maľovanými motívmi. Kuchyne v provensálskom štýle majú teplú a útulnú atmosféru.

Kuchyňa v modernom štýle

Geometrické tvary, jednoduché čelá nábytku, kov a sklo sú znaky moderného štýlu. Vyznačuje sa jednoduchosťou a minimalizmom. Tu si môžeme dovoliť pomerne veľkú kreativitu. Štýl je vhodný na usporiadanie veľkých aj malých miestností. Interiér sa dá farebne odlíšiť: do malých interiérov sa odporúča svetlý pastel, do tmavých – napríklad wenge si môžeme dovoliť, keď máme veľkú plochu. Nábytkové čelá sú vyrobené z dreva, dyhy, fóliovanej, arylovanej a lakovanej MDF. Kombinácia týchto materiálov s asketickým dizajnom
domácich spotrebičov, ocele a skla pôsobí dojmom priestrannosti. Mimoriadne dôležitým prvkom moderného interiéru je správne zvolené osvetlenie. Vďaka správne nainštalovaným svetelným bodom vieme priestor opticky zväčšiť. Je fascinujúce, že na základe rovnakého usporiadania nábytku sa dajú navrhnúť úplne iné štýly, modernizovať sa dajú len materiály použité na usporiadanie. Moderné kuchyne možno rozdeliť do niekoľkých skupín v závislosti od ich štýlu.

Sterilná kuchyňa

Tieto kuchyne sú sterilné, plnené plastmi, hliníkom, sklom a prvkami z nehrdzavejúcej ocele. Možno ich vnímať ako asketických. Takýto interiér je usporiadaný vo veľmi usporiadanom a minimalistickom štýle. Vyznačujú sa chladom a opakovateľnosťou. Čaro jednoduchosti sa získa použitím jasnej a geometrickej línie nábytku a použitím vhodných materiálov a farieb. Celok dodáva efekt sterility. Dôležitým prvkom je osvetlenie. Svetlo zdôrazňuje rafinovaný chlad interiéru. Farby zvyčajne nepresahujú studenú paletu farieb. Dominuje biela a šedá.

V takýchto kuchyniach sa najčastejšie používajú lakované čelá. Vysoký lesk dvierok zdôrazňuje sterilitu. Pri takýchto aranžmánoch je potrebné pripomenúť, že oceľové prvky týchto štylizácií sú, žiaľ, dosť náročné na udržanie poriadku. Osobitnú pozornosť si zasluhujte pri kúpe dnes tak módnej chladničky z nerezovej ocele, ktorá, ak nie je chránená vhodným lakom, zanecháva odtlačky prstov. Interiéry sú bez akýchkoľvek ozdôb. Tento štýl sa tiež nazýva high-tech. Nebude sa páčiť priaznivcom domáceho tepla a mäkkosti. Variáciou vyššie opísaného trendu je škandinávsky štýl. Vyznačuje sa jednoduchosťou a prirodzenosťou. Trend je minimalistický a surový, no funkčný. Podľa kánonov tohto smeru musí byť dom prirodzený a priateľský. Sú v ňom použité neutrálne farby. Odtiene béžovej, ecru a vresu sú kombinované s grafitom, ebenom alebo gaštanom. Módna je aj biela a čierna. Hladké a matné steny sú dôležitým dekoratívnym prvkom.

Teplý moderný štýl

V rámci moderného štýlu môžeme rozlíšiť aj „teplý“ štýl. Definuje ju aj jednoduchá forma, no jej prísnosť narúšajú teplé farby nábytku a stien. Odtiene červenej, oranžovej či hnedej dodajú moderným kuchyniam útulnejší charakter. Použitím výrazných kontrastných farieb môžete vytvoriť interiér s jedinečným charakterom. Použitie dreva v aranžmán robí miestnosť útulnou a podmanivou. Je tu jasný návrat do 50. rokov minulého storočia. Konvexné čelá s oválnymi tvarmi robia kuchyňu ergonomickou a útulnou
Mimoriadne dôležitým prvkom aranžmánu sú doplnky, ktorým spočiatku nevenujeme pozornosť. Kladú dôraz na harmóniu. Stojí za to zabezpečiť, aby tieto drobnosti vytvorili aj atmosféru kuchyne. V dnešnej dobe je celkom jednoduché kúpiť vyhľadávané doplnky pre interiérový dizajn. Musí sa však prijať záväzné pravidlo. Dôsledok. To je kľúč k úspechu.

Aký kuchynský štýl preferujete Vy?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár